SEE THE FULL LIST OF NEW 3RD AND 1ST CLASS CHIEFS IN TIV, BENUE STATE


BELOW IS THE RESULT OF THE SELECTION OF
3RD CLASS CHIEFS EXERCISE CARRIED OUT
IN THE TIV AREA TRADITIONAL COUNCIL.
1. KWANDE LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Ipusu - Chief Donatus .I. Chula
2) Mue Ter – Ichongu - Chief Simon A. Baver
2. USHONGO LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Mbagwa - Chief Alu Gema Augustine
2) Mue Ter – Mata - Chief Daniel Ayada
3. KONSHISHA LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Gaav - Chief Emmanuel Terdoo Akpoghor
2) Mue Ter – Shangev Tiev - Chief Ikyaven Orngu
4. VANDEIKYA LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Kyan - Chief Augustine Aule
2) Mue Ter – Tiev - Chief Moses Adema
5. KATSINA -ALA LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Ichongu - Chief Tivlumun Ubur
2) Mue Ter – Ipusu - Chief Samuel .T. Nyajo
6. LOGO LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Ichongu - Chief Iyorhena Peter Terngu
2) Mue Ter – Ipusu - Chief Enoch Nyikyaa Kyumen
7. UKUM LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Ucha - Chief Utambe Nyagba
2) Mue Ter – Ngyen - Chief D.K. Ijah
8. GWER LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Ngyenev - Chief Augustine Tali
2) Mue Ter – Ngohov - Chief John Wunde
9. GWER WEST (Tyoshin) LOCAL GOVERNMENT COUNCIL
1) Mue Ter – Mbakpa - Chief Lawrence T. Jir
2) Mue Ter – Raav - Chief Peter Ormin
10. MAKURDI LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Ihyarev - Chief Simon T. Ajoh
2) Mue Ter Masev - Chief Clement Kulugh
11. GUMA LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter Ihyarev - Chief William A. Ato
2) Mue Ter Nongov - Chief Gideon Tyev
12. BURUKU LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter Mbanyam - Chief Tivfa Adingi
2) Mue Ter Tombu - Chief Dennis Gwer
13. TARKA LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
1) Mue Ter – Mbachoughol - Chief Timothy Agundo
2) Mue Ter – Mbalahan - Chief Nicholas Tyo-Dobi

14. GBOKO LOCAL GOVERNMNET TRADITIONAL COUNCIL
The selection of Third Class Chiefs in Gboko is yet to be done.
Below is the result of the selection of 1st Class Chiefs exercise carried out in the Tiv Area Traditional Council.
1) Tor Sankera - Chief Abu King Shuluwa
2) Tor Gwer - Chief Julius Aondoana
3) Tor Lobi - Chief Moses M. Anageende
4) Tor Jemgbagh - Chief David Afatyo
5) Tor Jechira - Chief C.K. Uganden
6) Tor Kwande - Chief Ambrose Iyortyer
SEE THE FULL LIST OF NEW 3RD AND 1ST CLASS CHIEFS IN TIV, BENUE STATE SEE THE FULL LIST OF NEW 3RD AND 1ST CLASS CHIEFS IN TIV, BENUE STATE Reviewed by Link Naija on 22:50:00 Rating: 5

No comments:

Disclaimer: Opinions expressed in comments are those of the comment writers alone and does not reflect or represent the views of LinkNaija.com